środa, 1 marca 2017

Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria!


Taki tytuł miały zajęcia w których wzięli uczniowie klasy 4a. Spotkanie prowadziła Ewa Kiwak z Biblioteki Pedagogicznej. Na podstawie książki Idol: Maria Skłodowska-Curie, przybliżyła nam życiorys Marii Skłodowskiej-Curie, następnie mogliśmy się poczuć jak młodzi chemicy i obserwowaliśmy doświadczenie ze znikającym i pojawiającym się atramentem w szklance wody.

Pani Ewa wytłumaczyła nam, że obserwowaliśmy zjawisko dyfuzji, mówiła nam również o wytrwałości, cierpliwości i uważności podczas doświadczeń, zwłaszcza wtedy kiedy nie dysponujemy nowoczesną technologią w naszym laboratorium. Na przygotowanej przez prowadzącą prezentacji mogliśmy zobaczyć jak wyglądało laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie, w jakich warunkach pracowała. Mogliśmy też zobaczyć Idolkę w ambulansie, w którym dokonywała prześwietleń rannych żołnierzy podczas I wojny światowej.  Na koniec mogliśmy poczuć się jak radiolodzy i oglądać przyniesione przez panią Ewę zdjęcia rentgenowskie, były tam zdjęcia czaszki, zębów, ramion, miednicy. Mogliśmy też obejrzeć zdjęcia z tomografu komputerowego. Dowiedzieliśmy się, że odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie są wykorzystywane w medycynie, np. w ratując osoby chore na nowotwory.

Dowiedzieliśmy się również, że Patron naszej szkoły Henryk Sienkiewicz, spotkał się z Noblistką w 1912 roku, pewnie byli dobrymi znajomymi. Mieliśmy dużo pytań do pani Ewy, na część otrzymaliśmy odpowiedzi, na pozostałe będziemy poszukiwali odpowiedzi w książkach i w Internecie.

Tak! Maria Skłodowska-Curie jest naszą idolką.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz