czwartek, 17 października 2024

Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

             


W piątek 11 października 2024 r. gościliśmy w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku dzieci z Przedszkola im. Kubusia Puchatka. Celem wizyty było przybliżenie małym gościom zawodu bibliotekarza oraz zasad funkcjonowania biblioteki szkolnej.  Podczas spotkania dzieci poznały zasady zachowania w bibliotece oraz obchodzenia się z książką.

            W trakcie wizyty przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Odgadywały tytuły książek, losując z „magicznego pudełka” różne przedmioty, figurki oraz pluszaki. Przedszkolaki znakomicie poradziły sobie z zadaniami i wykazały się wielką znajomością utworów dla dzieci. Ponadto w ramach głośnego czytania z wielkim zainteresowaniem wysłuchały bajki pt. „Franklin i książka z biblioteki”. Następnie chętnie odpowiadały na pytania dotyczące poznanego tekstu.

              Spotkanie odbyło się w miłej i pełnej wrażeń atmosferze. Na pamiątkę wizyty dzieci otrzymały kolorowanki z dobrze im znanym Kubusiem Puchatkiem, a panie bibliotekarki podziękowanie za wprowadzenie w ciekawy i tajemniczy świat książki.

     











Szkolny mistrz pięknego czytania wybrany


16 października 2024 r. w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 odbył się szkolny etap powiatowego Konkursu czytelniczego ph. Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania”. Do konkursu przystąpiło 10 czwartoklasistów. W tegorocznej edycji konkursu uczestnicy zmierzyli się z tekstami znanego pisarza książek dla dzieci i młodzieży Rafała Witka.

Komisja konkursowa w składzie: Emilia Kozłowska, Aleksandra Antczak i Elżbieta Nowak musiała dokonać trudnego wyboru, wyłaniając szkolnego mistrza. Uczestnicy konkursu zaprezentowali bardzo wysoki poziom, dlatego komisja miała trudny wybór, wyłaniając szkolnego mistrza. Po przesłuchaniu uczniów i burzliwych obradach, został wyłoniony zwycięzca, którym okazała się Nadia Mikowska uczennica klasy 4b. Ponadto komisja przyznała wyróżnienia, następującym uczniom: Jakubowi Kałużnemu, 4a, Wiktorii Poszwie, 4b, Agacie Kukulskiej, 4b, Zofii Zenker, 4c oraz Magdalenie Kwaśny, kl. 4c.

Na zakończenie konkursu wicedyrektor szkoły p. Krystyna Morek wręczyła uczniom dyplomy, nagrody i upominki. Nie mogło też zabraknąć pamiątkowego zdjęcia wszystkich uczestników tego spotkania.

Zwyciężczyni Nadia Mikowska, będzie reprezentowała naszą szkołę w finale konkursu, który odbędzie się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku.


 


środa, 9 października 2024

Ile mocy daje nam biblioteka, czyli wycieczka do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Turku

 


            Uczniowie klasy 4 c Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku zostali zaproszeni do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo pt. „Noc Bibliotek”, zorganizowanej przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną.  Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Moc Bibliotek”.

            Uczniowie spędzili dwie niesamowite godziny, biorąc udział w zajęciach przygotowanych przez p. Ewę Kiwak i p. Agnieszkę Graczyk. Na rozgrzewkę uczniowie wymienili sprawcze supermoce, które towarzyszą nam w życiu, np.: nauka, czytanie, pomaganie innym, czy opieka nad zwierzętami. Później mieli możliwość obejrzenia szczególnych książek ze zbiorów biblioteki pedagogicznej: najstarszej, najcięższej, największej, najmniejszej i wielu innych o nietypowych kształtach i formach.

            Czwartoklasiści z wielkim zapałem uczestniczyli w zabawie, polegającej na poszukiwaniu „zagubionych” w bibliotece kolorowych koralików. Atrakcyjności zabawie dodał element rywalizacji pomiędzy utworzonymi grupami: pisarzy, tłumaczy, antykwariuszy, bibliotekarzy, ilustratorów i drukarzy. Bardzo emocjonalna okazała się gra „Biblioteczni milionerzy”, podczas której można było sprawdzić swoją wiedzę na temat książek i funkcjonowania bibliotek.

            Na zakończenie nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku oraz wspólnej, pamiątkowej fotografii. To było bardzo interesujące spotkanie, które na pewno zostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników.

 












wtorek, 1 października 2024

Dzień Głośnego Czytania w „Jedynce”

 

            27 września nasza biblioteka włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione w 2001 r. przez Polską Izbę Książki i obchodzone jest każdego roku 29 września, w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej autorki książek dla dzieci.

            W bieżącym roku akcję przeprowadzono w piątek, 27 września, od godz. 9.50. Czytano podczas różnych lekcji: języka polskiego, języka angielskiego, religii, muzyki, matematyki, wychowania fizycznego, a nawet na placu zabaw. Natomiast podczas przerw w bibliotece czytali głośno zarówno uczniowie, jak i bibliotekarki.

            Książki do czytania zostały wybrane przez szkolne bibliotekarki. Uczniowie wysłuchali fragmentów różnych książek: E. Zarębskiej „Zosia i fiołkowy kapelusz”, J. Krzyżanek „Helenka i różowe okulary”, I. Landau „Zuzia i piesek w kratkę”, K. Wasilkowskiej „Ryś miasta”, Milionerki „Świat Poli pytaj do woli”, K. Rozwadowskiej-Myjak „Czino”, R. Jakubiaka „Strach ze strychu”, J. Bednarek „Tropem jeźdźca na słoniu”, E. Nowak „Kot, który zgubił dom”, A. Wasiak „Pies”, W. Cesarza „Kocie kłopoty grzecznego psa?”, B. Gawryluk „Pies na medal”, M. Szczygielskiego „Za niebieskimi drzwiami”, M. Krasowskiej „Banda niematerialnych szaleńców”, J. Jagiełło „Wielki bal”, a nawet „Biblii”.

            Książka królowała tego dnia w naszej szkole. Wielu uczniów, odwiedziło bibliotekę, aby porozmawiać o książkach, znaleźć ciekawą lekturę do przeczytania, albo spędzić przerwę w czytelni.